«Сумнівний Крим» і геополітичні марення «колективного Путіна»

Серед російських інтелектуалів вистачає незадоволених Путіним через те, що він проводить «занадто м’яку політику щодо України і Заходу»

Ви будете сміятися, проте серед російських інтелектуалів вистачає незадоволених Путіним через те, що останній, мовляв, проводить надто м’яку політику щодо України та Заходу. Серед таких критиків одним із найрізкіших є соціальний психолог Алексєй Рощин, відомий своїми публікаціями на різних сайтах, у соціальних мережах і на YouTube. Його останній за часом допис у LiveJournal зветься «Упущена можливість» і присвячений він оптимальній російській стратегії стосовно Криму й Україні.

«Тільки зараз подумав, – пише Рощин, – що ґебешне мізками керівництво Росії втратило в 2014 році прекрасну можливість переформатувати ситуацію з Україною без прямих територіальних захоплень (і, відповідно, входження в пряму конфронтацію з усім світом): треба було не відвозити дурня Януковича до Ростова, тим самим просто скидаючи його фігуру з дошки, а умовити його залишитися в Севастополі (або ще краще – в Сімферополі), та й оголосити там… уряд України у вигнанні! Підтримка йому там була гарантована, а формально він в будь-якому разі ще півроку залишався б президентом України, тим більше, що процедури імпічменту в українському законодавстві і досі (!) не прописано. Ну а Росія могла б оголосити «законному президенту» повну союзницьку підтримку. Київ, зрозуміло, визнавати владу «втікача-розкольника» ні за що б не став, […] можливо, теж вигадав би якусь АТО… Але в цьому разі всьому світу було б значно важче в чомусь звинувачувати Росію – адже Янукович залишався б як мінімум (!) не менш законним президентом і представником України, ніж «повстанці» в Києві».

Що ж, теоретично така можливість справді тоді існувала. Ба більше: Рощин лише зараз про неї подумав, а «ґебешні мізки», вочевидь, аналізували її тоді, у лютому 2014-го. Проте відмовилися. Бо ж, по-перше, втримати полохливого Януковича у Криму можна було тільки під дулами автоматів (він почав вивозити майно з Межигір’я ще 19 лютого, одночасно ведучи переговори з частиною лідерів опозиції та європейськими посередниками, тобто твердо вирішивши тікати світ за очі), по-друге, зник Янукович із Києва вранці 22 лютого, а ввечері вже був відсторонений з посади Президента України через своє самоусунення 328 голосами, тобто конституційною більшістю.

Ба більше: 23 лютого фракція Партії регіонів оприлюднила заяву, в якій усю відповідальність за ситуацію в Україні поклала на президента Віктора Януковича та його найближче оточення: «Ми, фракція Партії Регіонів у Верховній Раді України і наші однопартійці, рішуче засуджуємо злочинні накази, що призвели до людських жертв, до порожньої скарбниці, величезних боргів, ганьби в очах українського народу і всього світу, в результаті чого наша країна опинилася на краю прірви, загрози розколу і втрати національного суверенітету».