РФ являє собою загрозу для програми МАГАТЕ, — Держдеп

Програма контролю за незаконним обігом і контрабандою ядерних матеріалів знаходиться під загрозою з боку Росії.

Про це заявив помічник держсекретаря США Крістофер Форд, текст його промови опубліковано на сайті Держдепу, передає РБК.

За словами Форда, база даних МАГАТЕ щодо інцидентів та незаконної торгівлі ядерними матеріалами (Incident and Trafficking Database, ITDB) «єдина в світі, яка намагається вести облік радіоактивних і ядерних матеріалів, що знаходяться не під контролем». Внесення в неї даних про «використання Кремлем радіоактивного полонію для отруєння у Великобританії Олександра Литвиненка», за словами помічника держсекретаря, створює ситуацію, яка загрожує «підривом» роботи цього інституту.

При цьому Форд відзначив успіхи міжнародних спостерігачів і слідчих в запобіганні таких нападів, однак підкреслив, що загроза радіологічного або ядерного тероризму зберігається. За його словами, «через десятиріччя слабких заходів забезпечення безпеки в Росії та інших частинах колишнього Радянського Союзу після холодної війни» зараз не можна сказати точно, скільки радіоактивних матеріалів знаходиться в незаконному обороті на чорному ринку.

Форд також зауважив, що з часу розпаду Радянського Союзу зафіксовано 18 випадків вилучення зброї, виготовленої з ядерних матеріалів. До цього переліку увійшло кілька випадків вилучення високозбагаченого урану в Грузії і Молдові на початку 2000-х. Кілька інцидентів, уточнив він, пов’язані з «чеченськими групами в Росії», коли терористи намагалися створити «брудні бомби», але безуспішно.

Нагадаємо, колишній співробітник ФСБ Олександр Литвиненко помер у Лондоні в 2006 році. Британська влада заявила, що його отруїли радіоактивною речовиною полоній-210, який підмішали в чай ​​під час зустрічі з Дмитром Ковтуном і Андрієм Луговим. 

У січні 2016 року було опубліковано звіт судді Роберта Оуена про результати публічних слухань справи про смерть Литвиненка. Суддя вирішив, що той був навмисно отруєний Луговим і Ковтуном, а «вбивство було санкціоновано на найвищому рівні російської влади». В офісі прем’єра Великобританії назвали результати розслідування смерті Литвиненка «вкрай серйозними». «Так не повинні вести себе держави, тим більше постійні члени Ради Безпеки ООН», — говорилося в заяві глави кабінету.

Традиційно Офіційна Москва послідовно заперечує звинувачення в причетності до вбивства Литвиненка, звіт Оуена Кремль назвав «квазірозслідуванням».

«Аргумент»