Мін’юст викрили у схемі привласнення кримського майна українських громадян

Міністерство юстиції України під керівництвом міністра Павла Петренка за допомогою підконтрольних нотаріусів та за бездіяльності Національної поліції сприяє незаконному привласненню шахраями приватної власності на захопленому Росією півострові Крим.

Про це інтернет-виданню UA1 повідомило джерело у Мін’юсті.

Суть афери в наступному: аферисти отримують відомості про українців, які володіють майном в анексованому Криму. Потім складають договір грошової позики під заставу кримської нерухомості – нібито вони позичили власнику велику суму грошей.

Підроблений підпис на цьому договорі завіряє задіяний у схемі український нотаріус. Далі в справу вступає адвокат, якому шахраї передають нотаріально завірене доручення на право представляти їхні інтереси в судах.

Потім адвокат вже на території півострова подає позов про стягнення боргу з українського власника нерухомості – нібито за те, що той не розрахувався за неіснуючий борг. І російський суд виносить постанову про арешт і продаж майна.

Сам власник може роками не знати, що його нерухомість продано, не маючи уявлення, що на його ім’я складено спочатку фіктивний договір в Україні, а потім надіслано повістку на засідання російського суду на його кримську адресу.

Коли ж факт шахрайства спливає, жертва афери стикається з головною проблемою: Україна не визнає рішення будь-яких кримських установ.

Відповідно, Нацполіція відмовляє у відкритті кримінального провадження та внесення заяв потерпілих до Єдиного реєстру досудових розслідувань, мотивуючи відмову тим, що йдеться про тимчасово непідконтрольні території. І радять чекати повернення Криму до складу України.

Крім того, за неофіційною інформацією «чорні нотаріуси», зазвичай заручаються підтримкою керівництва Головного управління Нацполіції в тому районі, де працюють. І коли в райвідділ надходить заява про протиправну діяльність такого нотаріуса, розслідування просто не проводять.

Водночас Мін’юст, під контролем якого перебувають всі нотаріуси, в тому числі й задіяні в шахрайських схемах, радить оскаржити їхні протиправні дії в суді.

Відзначимо, що згідно із законом Мін’юст контролює видачу бланків нотаріусам і правомірність прийнятих ними рішень.

За даними правоохоронців, на сьогодні у такій шахрайській схемі як фіктивні кредитори фігурують громадяни України Олександр Каленюк і Армен Шагінян. Саме вони нібито позичають великі суми під заставу майна в Криму. Також є ймовірність участі в схемі сина Шагіняна – Артура.

Завіряв фіктивні договори приватний нотаріус Київського міського нотаріального округу Олександр Биченко, який нещодавно змінив прізвище на Золотих. Раніше його вже було викрито у завіренні фіктивного договору дарування санаторію «Остреч» у Чернігівській області та фіктивній перереєстрації пансіонату «Прибій» у Залізному Порту.

Адвокатом, що представляє їхні інтереси в Криму, виступає Віталій Хоменко. За попередніми даними, саме він організував злочинну групу, користуючись паспортами громадянина України та громадянина РФ. Є інформація, що він давно відомий на території Криму, як організатор різного роду афер з майном.

Також у схемі фігурує приватний нотаріус Київського міського нотаріального округу Юлія Чумак. Якимось чином вона завірила довіреність від підставних осіб адвокату Хоменку. Саме на підставі цього документа він і звертається в російські суди з позовами про арешт майна.

Усім постраждалим від подібної шахрайської схеми адвокати рекомендують через суд зобов’язувати Нацполіцію відкривати кримінальне провадження і вносити дані в ЕРДР.

Якщо ви стали жертвою вищеописаної афери, звертайтеся до редакції UA1 – ми будемо контролювати хід розслідування і стежити за його результатами.

Як повідомлялося раніше, Міністерство юстиції на чолі з міністром Павлом Петренком «просуває» законопроект, який узаконює рейдерство землі.